45 OHIO SCHOOLS AND 491 TEACHERS RECEIVE GOVERNOR’S THOMAS EDISON  AWARDS FOR EXCELLENCE IN STEM EDUCATION 


Dublin, OH – The Ohio Academy of Science today selected 45 Ohio schools  and 491 teachers to receive The Governor’s Thomas Edison Awards for Excellence in STEM  Education and Student Research for their accomplishments during the 2020-2021 school year. Each  school will receive a special Governor’s Award certificate, and each teacher will receive a  complementary membership to The Ohio Academy of Science. The Technology Division of the Ohio  Development Services Agency funded the program. 

The criteria for the Thomas Edison Award for Excellence are: (1) Conduct a local science fair  with 12 or more students and have two or more of these students participate in the 2021 Virtual  District Science Day OR Have 6 or more students participate in the 2021 Virtual District Science Day  when no local has been conducted, (2) Students must participate in at least one more youth science  opportunity beyond the classroom. The Ohio Academy of Science defines STEM education as both  the mastery and integration of science technology, engineering, and mathematics for all PK-12  students. It incorporates scientific inquiry and technological design through student-focused,  project-based curricula to develop skills of communication, teamwork/collaboration,  creativity/innovation, critical thinking, and problem solving.  

First established in 1985, the Governor’s Thomas Edison Awards recognizes Ohio schools  and teachers who stimulate scientific student research and technological design and extend  experiential opportunities beyond traditional classroom activities. “These schools and teachers are  connecting classrooms to the real world by demonstrating the relevance of STEM.”, said Michael E.  Woytek, the Academy’s Executive Director. Woytek went on to say, “they are developing a group of  active and intrinsic learners.” 

The Ohio Academy of Science initiated this educational partnership program in cooperation  with The Office of The Governor and The Technology Division of The Ohio Development Services  Agency to recognize schools and teachers for excellence in STEM education and scientific student  research.  


About The Ohio Academy of Science 

Founded in 1891, The Ohio Academy of Science (OAS) is a membership-based, volunteer driven, not-for-profit organization. The Academy is the leading organization in Ohio to foster  curiosity, discovery, innovation, and problem-solving skills in Ohio. OAS members are as diverse as  the science taking place in Ohio, and our programs support science from pre-college and college  students through scientific professionals. 

For more information about the OAS, please visit its website at http://www.ohiosci.org

The Ohio Academy of Science 2020-2021 The Governor’s Thomas Edison Awards for Excellence  in STEM Education and Student Research 

CITY SCHOOL NAME TEACHER 

Akron Buchtel Community Learning Center Autumn Suel Colin Grindall 

Darlene Helems-Alaniz 

De’Anna Edwards 

Heather Hinkle 

Holly Henderson 

Jasmyne Anderson 

Liz Terrill 

Lon Cseplo 

Lynn Webb 

Madeleine Wheeler 

Minnie Carter-Page 

Nancy Kastor 

Tara Davis 

Virginique Whitmore 

Akron Ellet CLC Angela Demchak Ann Rose 

Blake Beluscak 

Connie Coon 

Dr. John Guidubaldi 

Judith Sudomir 

Katherine Givens 

Kristen Domonkos 

Ronald Boldry 

Steve Carter 

Tammy Manno 

William Stone 

Akron I Promise School Adrian Daley Amy Kaser 

Amy Rudd 

Andrea Scheks 

Angela Whorton 

Avery Apanius 

Bridget Casenhiser 

Caitlyn Lavenberg 

Carrie Musci 

Ellen Stoffer 

Hannah Cassetty 

Hannah Morber 

Heidi Thomas 

Ian Slifcak

 

Akron I Promise School Jennifer Bechtel Jill DeMarino 

Kaley Prebonick 

Karadyn Cauffield 

Kay Low 

Kayla Whitlow 

Kaylah Tandy 

Kelley Pratt 

Kelli Pestello 

Kelsey Kent 

Kerry Meyer 

Kim Schlegal 

Kristen Hodas 

Krysten Bonacci 

Laura Jourdain 

Laura Wiedenfeld 

Leeda Shokalook 

Linea Maul 

Marianne Schauer 

Melissa Beitko 

Molly Kenney 

Monique Swain 

Morgan Wolf 

Sharday Suttles 

Stephanie Arnett 

Stephanie Chew 

Stephanie Zende 

Susan Mongold 

Tara Caporuscio 

Tyler Withem 

Akron Innes CLC Adrianne Brown Amanda Rasor 

Amy Memmer 

Chantelle Ellis 

Gretchen Cusma 

John Koulinos 

Kaitlin Kinsey 

Kaylee Rykalla 

Kristy Johnson 

Mary McClung 

Matthew Butler

 

Akron Innes CLC Melinda Wilms Samatha Fodor 

Tina Daniels 

Valerie Skelly  

Akron Jennings CLC Angela Miller Arnita Skinner 

Ashley Jones 

Christopher Gruska 

Constantine Farmakidis 

Dam Schnaar 

David Blankenship 

Dawn Harper 

Donna Demes 

Dr Tracy Bess- Wilmington 

Elaine Wulff 

Elizabeth Poulos 

Elizabeth Walsh 

Erin Dittmer 

Heather Lecharia 

Isabel Sestito 

Jennifer Bowers 

Jennifer Cooper 

Jennifer Mayfield-Pluck 

Joanne Bell 

Joanne Cook 

Jodi Miller 

Karissa Ferrell 

Kathleen Ekama 

Kelly Eaton 

Kelly Fisher 

Kindra Beekman 

Makenzie Wickert 

Peyton Young 

Samika Thompson-Fryer 

Science Coach: Robert Green 

Shane Reed 

Sharon Greitzer 

Steve Culp 

Theresa Behrens 

Traci Balint 

Wanda Goggins 

 

Akron Litchfield Community Center Aaron Merz Bryan Bartlett 

Charlen Panovich 

Christine Paskiet 

Darlene Frost 

Deanna Baddley 

Don Berringer 

Jefferson Whited 

Katherine Lovell 

Kelly Guthrie 

Kristen Parker 

Morgan Greene Ph.D. 

Rebecca Moga 

Robyn Leasure 

Sandra Cline 

Scot Elkins 

Tiffany Lundy- Martin 

Akron Miller South VPA Alex Funk Ashley Watts 

Connie Duff 

David Oravec 

Kate Ellis 

Laura Feltman 

Laura Valendza 

Marissa Hughes. 

Megan Houk 

Paul Stewart 

Ruth Roope 

Tracey Visco 

National Inventor’s Hall of Fame  

Akron 

STEM MS Angica Weaver Brenda Leighton 

Brett Beebe 

Chelsea Nicolino 

Christine Justiss-Simon 

Curt Crews 

Donna Wojcik 

Elizabeth Bugner 

Ellen Beldean 

Emily Butler 

Felicia Campbell

 

 

Akron 

National Inventor’s Hall of Fame  

STEM MS Jaclyn Waterman Jason Labovitz 

Jason Reitz 

Jennifer Fillmore 

Jessica Mitchell 

Julie Demangeont 

Kallie Walker 

Katie Beal 

Keri Rusinko 

Lesley Trendell 

Noah Hamrick 

Perkins Pringle 

Qing Liang 

Rachandra Decatur 

Rachel Testa 

Samuel Kitzler 

Sherry Hankinson 

Susan Hall 

Akron North HS Corey Dentler Dana Starvaggi 

David Krege 

Janice Weaver 

Kelly Dine 

Marcia Torrence 

Rich Eder 

William Alkire 

Akron St Sebastian Anthony Rohr Christina Friedl 

Debra Landis 

Jennifer Slegus 

Jennifer Smee 

Maggi Blischak 

Megan Ritchie 

Robert Dedinsky 

Sally Weakland 

Anna Anna HS Vicki Quinter

Avon Holy Trinity Carolyn Triplett Laura Waltos 

Matthew Hess 

Nancy Wild

 

Avon Holy Trinity Renee Hilditch Sandy Gorenc 

Sara Martin 

Sharon Lynch 

Tera Cowdin 

Bay Village St Raphael Alison Nottingham Andrea Ruda 

Ellen Skonce 

Michelle Wise 

Bellbrook Bellbrook MS Crystal Current Debi Schwieterman 

Emily Cline 

Jennifer St. Pierre 

Kayla Bruggeman 

Kim Lord 

Shelby Sigman 

Bidwell River Valley HS JP Davis Chagrin Falls The University School Aaron Lorton Adam Love 

Amy Wujnovich 

Andrew Martin 

Dru McKeown 

Erik Bunce 

Jason Dyke 

Jim Seibyl 

Karen Axelrod 

Laura Dykes 

Mike Smith 

Paul Moody 

Peter Sweeney 

Robin Ketcham 

Sara Laux 

Terry Harmon 

Chardon St Mary Julie Fedak Sarah Allin 

Chillicothe Bishop Flaget Amanda Harper Carrie Hill 

Chrissy Kessler 

Christy Fay 

Deborah Fyffe 

Dianne Cryder

 

Chillicothe Bishop Flaget Laura Corcoran Mindy Martin 

Natalie Byrd 

Taylor Woodbridge 

Terrina Fahnestock 

SCOPES Academy at Unioto  

Chillicothe 

Elementary Davina Orr Dee Karshner 

Jenni Domo 

Katrina Borland 

Kristin Morrison 

Matt Sanderson 

Nick Pryor 

Patty Swanson 

Scott Howard 

Cincinnati Anderson HS Alex Bove Corey Larrison 

Courtney Snider 

David Brandon 

Emily Dorsey 

Holly Lowden 

Jeff Rodriguez 

Jeffrey Granger 

Justin Good 

Louise Keep 

Patrick Rehl 

Taylor Rose 

Troy Spitzmueller 

Cincinnati Turpin HS Beth Brill Bill Benken 

Brett Granger 

Carmen Venditto 

Corey Mullins 

Erin Berling 

Gayle Garza 

James Glaser 

Lindsay Burton 

Peter Hoying 

Dayton Bishop Leibold E & W Campus Annette Dickerson Becky Kondritz 

Beth Allaire

 

Dayton Bishop Leibold E & W Campus Chris Kemper Elise Myers 

Jennifer Patrick 

Jennifer Schwertman 

Jill Klimaski 

Kim Krekeler 

Kimberly Sprowles 

Meagan Young 

Rachel Farran 

Victoria Haynes 

Dayton Carroll HS Chrissy O’Malley Diane Keller 

Elizabeth Emser 

Katie Baker 

Laura Wright 

Laurie Fuhr 

Mary Ollier 

Meghan Mulligan 

Mike Lakin 

Todd Tayloe 

Elyria St Jude Holly Arra Kathy Tollett 

Kalida Kalida HS Robb Schultz Kettering Archbishop Alter HS Jack Andersen Jaclyn Helt 

Jennifer Butler 

Kat Hoffman 

Michael Thuente 

Michelle Denny 

Michelle Popp 

Randy Reeder 

Kettering St Charles Borromeo Chris Bigelow Debbie Waker 

Jodi Boeddeker 

John Bertke 

Katy Bundy 

Lisa Carlson 

Liberty Twp Mother Teresa Catholic Amanda Ocariz Karen Geiger 

Lauren Austin 

Nikki Stewart

 

Miamisburg Dayton Christian School Beth Ann Whitney Bill Norvell 

Mallory Fischer 

Tom Minor 

N Ridgeville St Peter Andrea Byrne Ann Marie Hice 

Daniellle Lindsey 

Donna Krupka 

Donna Stano 

Eileen Geiger 

Holly Trampush 

Jackie Masaveg 

Janis Van Dyke 

Meg Harasym 

Molly Reichle 

Nicole Pozega 

Niki Sherman 

Roger Brooks 

Terri Barlow 

Newbury St Helen David Woodruff Melissa Joyce 

Natalie Hudak 

Shannon Hollowell 

Ottawa Hills Ottawa Hills Junior/Senior HS Brooks Spiess Dan Feuerstein 

Diane Drabek 

Gerry Davis 

Hannah Lehmann 

Jeremy Nixon 

Joan Keckler 

Kristin Johnson 

Liz Puskala 

Mary Kate Hafemann 

Michael Leeds 

Nicole Silvers 

Patty Dowd 

Paul Genzman 

Tim Adkins 

Tony Torio 

Parma Hts Incarnate Word Academy Adam Havel Alexis Flinn

 

Parma Hts Incarnate Word Academy Cheryl Kaminski Claire Kovacs 

Cynthia Rossman 

Debbie Schieferle 

Elizabeth Grusenmeyer 

Hannah Cajka 

Jacob Halusker 

Jill Rolle 

Julianna Pavicic 

Kara O’Rourke 

Karen Micheli 

Katie Cuevas 

Kim Vacanti 

Linda Harb 

MaryBeth Schram 

Stacy Shalala 

Susan Szabo 

Theresa Hovanec 

Perrysburg St Rose Miss Elizabeth Munger Miss. Margeaux Layman 

Mr. Aaron Kruse 

Mr. Jason Robertson 

Mrs. Andrea Areddy 

Mrs. Anne Brahier 

Mrs. Beth Johnson 

Mrs. Felicia Linder 

Mrs. Heidi Dulaney 

Mrs. Jennie Aubry 

Mrs. Kathy Ferguson 

Mrs. Kathy Henry 

Mrs. Katie Croci 

Mrs. Kristen Busse 

Mrs. Louise Sarra 

Mrs. Margie Sankowski 

Mrs. Marianna Stefan 

Mrs. Reyna Ham 

Mrs. Sara Dubois 

Mrs. Sharon Cichocki 

Mrs. Theresa Betori 

Mrs. Tracy Germann 

Mrs. Wendy Walkosky 

Ms. Erin Weiner

 

Sidney Holy Angels Carrie O’Leary Ellen Brandon 

Gwen Stiver 

Tony Wagner 

Sidney Lehman Catholic HS Denny Maas Kevin Cameron 

Leah Velez 

Melissa Safreed 

Pam Wendel 

Sr. Ginny Scherer 

Tony Wagner 

Tracy Hall 

Springfield Northeastern HS Christina Wilbur Springfield Ridgewood School Colleen Huey Dan Metzger 

Heidi Earlywine 

Paul Sauter 

St Clairsville East Richland Christian School Aaron Mostia Brian Yourko 

Jane Powell 

Jennifer Gooch 

Jessica Crumm 

Juanita Roxby 

Kama Martin 

Kari Yockey 

Linda Yourko 

Travis McKinley 

Steubenville Bishop John King Mussio Central JS Julie Gonzalez Meagan Pirro 

Sandy Morelli 

Susan Fischer 

Steubenville Bishop John King Mussio ES Amy Perez Leslie Bacich 

Sandy Morelli 

Tiffany Dobson 

Sunbury Big Walnut Intermediate Amy Eikenberry Bob Keep 

Casey Wright 

Jennilyn Haer 

Karen Bodker 

Kaylee Holliday

 

Sunbury Big Walnut Intermediate Megan Massingill Mike Stone 

Rina Hoge 

Stacey Hamilton 

Wendy Austin 

Sylvania Sylvania Northview HS Andy Roth Greg Christy 

Kathryn Nelson 

Lauren Stewart 

Michelle Bogue 

Ryan Reed 

Sarah Rhine 

Tipp City Tippecanoe MS Abbi Hohenstein Brad Koopman 

Cassie Schoch 

Curt Earl 

Dale Bonifas 

Karl Stanbery 

Molly Sanders 

Wooster St Mary Immaculate Conception Alli Bureau Allison Eby 

Ashley Chittenden 

Carla Veil 

Cheryl Nicely 

Darryl Woods 

Deb Figley 

James Clark 

Lisa Owens 

Mary Boyer 

Sherri Metcalf 

Traci Stozyk


 

Geauga News
Author: Geauga News